DGS: Dikey Geçiş Sınavı Kursları

DGS Kurs Kayıt Formu

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınavına Çizgi Akademi ile daha iyi hazırlanmak için hemen kayıt formunu doldurun. Formu doldurduktan sonra en kısa sürede size dönüş sağlayacağız…


DGS: Dikey Geçiş Sınavı Nedir?

DGS, meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin dört yıllık lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili olan sınavdır.

Kimler Başvurabilir?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.
Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.
Dört yıllık üniversite okuyan (Açıköğretim dahil) ve 2. yılını tamamlayarak 2 yıllık diploma alanlar DGS’ye başvuramazlar.

Açıköğretim’ de Lisans Tamamlamak İçin DGS Şart Mı?

2016’da değişen yönetmeliğe göre; Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim Sistemi ile eğitim-öğretim yapılan lisans programlarına kayıt olabilmek için Açıköğretim ön lisans programlarından mezun ya da son sınıfta olan öğrenciler de DGS’ye girmek zorundadır.

Sınav İçeriği

Sınav süresi 150 dakika olup, 60 sayısal ve 60 sözel bölümden oluşan 120 soruluk bir yetenek testi uygulanır. İçeriği açısından bir mantık ve yetenek ölçme sınavı olan DGS’nin bu yönüyle ALES ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Ön Lisans Başarı Puanı

Adayların ön lisans öğrenimindeki akademik ortalaması dikkate alınarak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanır ve sınav puanlarına dahil edilir. Yani DGS puanları hesaplanırken adayların sayısal ve sözel standart puanları ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılır. DGS üniversite kontenjanları YÖK tarafından belirlenir. Kontenjanlar her üniversiteye her bölüme göre değişiklik gösterebilir. Kontenjanlarla ilgili bilgi her yıl DGS kılavuzunda yayınlanır.

Sohbeti Başlat
Whatsapp Destek
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?